Skip to main content
Banner example

Members of Council

Toggle Officers of Council (Ex Officio Voting Members)
Chair Markus Reisenleitner  
Vice-Chair Thaddeus Hwong  
Secretary Karen Krasny  
Assistant Secretary M. Michael Schiff  



Graduate Program Representatives

Toggle Graduate Program Directors & Program Representatives
Graduate Program Director Representative
Accounting (1) Marcia Annisette  
Administration (2) Eileen Fischer Markus Biehl
Art History (2) Sarah Parsons vacant
Biology (2) Scott Kelly vacant
Business Administration (1) Stephen Weiss  
Business Analytics (1) Mural Kristal  
Chemistry (2) Philip Johnson Dasantila Golemi-Kotra
Cinema & Media Studies (2) John Greyson/Brenda Longfellow  
Communication & Culture (2) Anne MacLennan/Paul Moore vacant
Conference Interpreting (1) Andrew Clifford  
Computer Science & Engineering (2) U.T. Nguyen Hany Farag
Critical Studies In Disability (2) Geoffrey Reaume vacant
Dance (2) Darcey Callison/N.S. Fisher-Stitt Patrick Alcedo
Design (1) David Gelb  
Development Studies (1) Pablo Idahosa  
Disaster & Emergency Management (1) Niru Nirupama  
Earth & Space Science (2) Sunil Bisnath Yongsheng Chen
Economics (2) George Georgopoulos Andrey Stoyanov
Education (2) Sandra Schecter Chloe Brushwood-Rose
English (2) Marie-Christine Leps vacant
Environmental Studies (2) Justin Podur Stefan Kipfer
Études Françaises (1) Dominique Scheffel-Dunand  
Executive Master's in Business Administration (1) Andre de Carufel  
Finance (1) Pauline Shum  
Financial Accountability (1) Brian Gaber  
Gender, Feminist & Women's Studies (2) Ratiba Hadj-Moussa vacant
Geography (2) Raju Das Suzanne Tank
Health (1) Dennis Raphael  
History (2) William Jenkins vacant
Human Resources Management (2) Mary Jo Ducharme Souha Ezzedeen
Humanities (2) Markus Reisenleitner Doug Freake
Information Systems & Technology (1) Zijian Yang  
Interdisciplinary Studies (1) C. van Daalen-Smith  
International Business Administration (1) Atipol Bhanish Supapol  
Kinesiology & Health Science (2) Michael Riddell Michael Connor
Law (2) Dayna Nadine Scott Phillip Girard
Linguistics & Applied Linguistics (2) Linda Steinman vacant
Mathematics & Statistics (2) Huaiping Zhu Michael Zabrocki
Music (2) Michael Coghlan William Thomas
Nursing (1) Elsabeth Jensen  
Philosophy (2) Claudine Verheggen Joseph Keeping
Physics & Astronomy (2) Wendy Taylor  
Political Science (2) Sabah Alnasseri/Heather Macrae David Mutimer
Psychology (2) Doug McCann Gary Turner
Public Administration (1) H. Ian Macdonald  
Public & International Affairs (1) Michael Barutciski  
Public Policy, Administration & Law (1) Daniel Cohn  
Science & Technology Studies (1) Jagdish Hattiangadi Kenton Kroker
Social & Political Thought (2) J.J. McMurtry vacant
Social Anthropology (2) Teresa Holmes

Maggie MacDonald

Social Work (2) Uzo Anucha vacant
Socio-Legal Studies (2) Amanda Glasbeek Nergis Canefe
Sociology (2) Lorna Erwin Karen Robson
Theatre (2) Eric Armstrong  
Theatre Studies (2) Marlis Schweitzer vacant
Translation Studies Marie-Christine Aubin  
Visual Arts (2) Nell Tenhaaf vacant
Toggle Coordinators of Graduate Diploma Programs
Graduate Diploma Coordinator Coordinator
Arts & Media Administration Joyce Zemans Brenda Gainer
Asian Studies Wendy Wong  
Business & the Enviroment Andrew Crane  
Curatorial Studies in Visual Culture Sarah Parsons  
Democratic Administration Thomas Klassen  
Early Childhood Education Jacqueline Lynch  
Education in Urban Environments Sandra Schecter  
Environmental/Sustainability Education Steve Alsop Tim Leduc
Financial Engineering Melanie Cao  
General Interpreting Andrew Clifford  
German & European Studies Burkhard Eberlein  
Advanced Hebrew & Jewish Studies Sara Horowitz  
Health Industry Management    
Health Psychology Joel Katz  
Health Services & Policy Research Pat Armstrong Marcia Rioux
International & Security Studies Robert Latham  
Jewish Studies Sara Horowitz  
Justice System Administration Les Jacobs  
Language & Literacy Education Sharon Murphy  
Latin American & Caribbean Studies Carlota McAllister  
Mathematics Education Walter Whiteley Sandra Schecter
Neuroscience Jennifer Steeves  
Non-Profit Management Cameron Graham  
Postsecondary Education Theresa Shanahan  
Real Property James McKellar  
Refugee & Migration Studies Wenona Giles  
Teaching of Acting Marlis Schweitzer  
Teaching of Movement for Theatre Marlis Schweitzer  
Theatre Studies Marlis Schweitzer  
Voice Training David Smukler  



Other Faculty Members

Toggle Standing Committees of Council
Academic Planning & Policy Committee    
Chair Markus Reisenleitner  
Vice-Chair Thaddeus Hwong  
Member Amir Asif  
Member Hong Kal  
Member vacant  
Member vacant  
Ex-Officio: Dean, Associate Deans, Chair, Vice-Chair, Associate Vice-President (Faculties and Research), University Librarian, Vice-President (Academic), Academic Affairs Officer, Assistant Secretary of Council
Awards Committee    
Member Susan Henders  
Member Marin Litoiu  
Member Maggie Macdonald  
Member Jennifer Mills  
Member Debra Pepler  
Member Zijiang Yang  
Ex-Officio: Dean, Associate Dean (Student Affairs), Chair of Council, Executive Officer, Assistant Secretary of Council
Appeals & Academic Honesty Committee    
Member Suprakash Datta  
Member Edelgard Mahant  
Member Mike Zryd  
Ex-Officio: Dean, Associate Dean (Academic Affairs), Chair of Council, Academic Affairs Officer
Petitions Committee    
Member Ali Asgary  
Member David Etkin  
Member John Greyson  
Member Walter Heinrichs  
Ex-Officio: Dean, Associate Dean (Student Affairs), Chair of Council, Student Affairs Officer
Nominating Committee    
Chair of Council Markus Reisenleitner  
Vice-Chair Thaddeus Wong  
Member Chair, Petitions Committee  
Member Chair, Appeals & Academic Honesty Committee  
Member Chair, Awards Committee  
FGS Representative to Senate Executive Committee vacant  
Ex-Officio: Dean, Associate Deans, Vice-Chair, Academic Affairs Officer, Assistant Secretary of Council
Toggle FGS Senate Representatives
Academic Policy, Planning & Research Fahim Quadir  
Honorary Degrees, Senate Executive Subcommittee Marin Litoiu  
Executive Committee vacant  
Toggle Faculty Member Representing FGS on the OCGS Appraisals Committee
Roman Koniuk
Roger Lew
William Westfall



Student Members

Toggle Program Representatives
Graduate Program Representative  
Accounting vacant  
Administration Angelique Slade Shantz  
Art History Emma Conner  
Biology vacant  
Business Administration vacant  
Business Analytics vacant  
Chemistry Zena Rebello  
Communication & Culture Rebecca Halliday  
Computer Science & Engineering Ankit Agrawal  
Critical Studies In Disability vacant  
Dance Shannon Roberts  
Dance Studies Jonathan Osborn  
Design vacant  
Development Studies Rubiqaiia Al-Rubail  
Disaster & Emergency Management Alison Buchanan  
Earth & Space Science Jerusha Lederman  
Economics Garry Sran  
Education Robyn Ruttenberg-Rosen  
English Sarah Jensen  
Environmental Studies vacant  
Études Françaises Peter Kuno Murvai  
Executive Master's in Business Administration vacant  
Film Victoria Lean  
Finance Lawrence Xie  
Financial Accountability Metul Desai  
Gender, Feminist & Women's Studies Marva Milo  
Geography Catherine Mulas  
Health Policy & Equity Sama Al Khudairy  
History Stacy Nation-Knapper  
Human Resources Management Shayna Frawley  
Humanities Andrea Valente  
Information Systems & Technology Dawid Kasperowicz  
Interdisciplinary Studies Leva Rouhani  
International Business Administration vacant  
Kinesiology & Health Science Morteza Sadeh  
Law Humayun Chaudhary  
Linguistics & Applied Linguistics Sean Meades  
Mathematics & Statistics Branislav Nikolic  
Music Charlie Andrews  
Nursing vacant  
Philosophy Sarah Kizuk  
Physics & Astronomy Jesse Rogerson  
Political Science Adam Hilton  
Psychology Timothy Leonard  
Public Administration vacant  
Public & International Affairs Kevin Ladouceur  
Public Policy, Administration & Law Helga Gonzalez Leyton  
Science & Technology Studies Francesc Rodriguez  
Social & Political Thought Sarah Shamdani  
Social Anthropology Shimona Hirchberg  
Social Work Ameil Joseph  
Socio-Legal Studies Farrah Zandnia  
Sociology Rawan Abdelbaki  
Theatre vacant  
Theatre Studies Danielle Szlawieniec-Haw  
Translation/Traduction Xin Jin  
Visual Arts vacant  
Toggle FGS Standing Committee Student Representatives
Academic Planning & Policy Committee Saviz Ehyai Nusrut Huq
Awards Committee Kanwal Ashraf Paul O'Brien
Petitions Committee Lucas McCann Jennifer Farmer
Appeals & Academic Honesty Committee Hossein Davarinejad  



Ex Officio Voting Members

Toggle FGS Representatives
Dean and Associate Vice-President (Graduate) Barbara Crow  
Associate Dean Fahim Quadir  
Associate Dean Karen Krasny  
Executive Officer Nick LaRocca  
Student Affairs Officer Heather Moore  
Academic Affairs Officer Sarah Hildebrandt  
Manager, Communications, Public Relations & Recruitment Wesley Moir  
Assistant Secretary of Council M. Michael Schiff  
Toggle Presidents Of:
Graduate Student's Association Lucas McCann
Environmental Studies Jennisha Wilson
Graduate Business Council

Pooya Faez-Sorkhabi

Toggle Directors of Research Centres and Institutes
Centre for Asian Research Philip Kelly  
Canadian Centre for German & European Studies Christina Kraenzle  
Centre for Atmospheric Chemistry Geoff Harris  
Centre for Feminist Research Enakshi Dua  
Institute for Social Research Les Jacobs  
Centre for International and Security Studies Robert Latham  
Jack & Mae Nathanson Centre on Human Rights, Crime & Security Francois Tanguay-Renaud  
Centre for Research on Latin America and the Caribbean Andrea Davis  
Centre for Research in Earth and Space Science Jim Whiteway  
Institute for Research on Learning Technologies Ron Owston  
LaMarsh Centre for Research on Violence and Conflict Resolution Yvonne Bohr  
Centre for Research on Mass Spectrometry K.W. Michael Siu  
Centre for Public Law and Public Policy vacant  
Robarts Centre for Canadian Studies Colin Coates  
Centre for Refugee Studies Nergis Canefe  
Israel and Golda Koschitzy Centre for Jewish Studies Sara Horowitz  
Institute for Research and Innovation in
Sustainability
Dawn Bazely  
York Institute for Health Research Marcia Rioux  
Centre for Research on Work and Society Norene Pupo  
Centre for Practical Ethics vacant  
Centre for Vision Research Laurence Harris  
Toggle Distinguished Research Professors
  Graduate Program(s)  
Norbert Bartel Earth & Space Science and Physics & Astronomy  
Ellen Bialystok Theoretical & Applied Linguistics & Psychology  
Dieter Bohme Chemistry  
J.F. Bosher (Emeritus) History  
Deborah Britzman Education, English, Social & Political Thought, Women's Studies  
James Carley English  
Jean G. Castel (Emeritus) Law  
Jerome Ch'en (Emeritus) History  
Douglas Crawford Biology, Kinesiology & Health Science and Psychology  
Lorraine Code (Emeritus) Philosophy, Social & Political Thought, Women's Studies  
Ken G. Davey (Emeritus) Biology  
Sheila Embleton English, Linguistics & Applied Linguistics, Women's Studies  
Stephen R. Gill Communication & Culture and Political Science  
Jack L. Granatstein (Emeritus) History  
Philip Gulliver (Emeritus) Anthropology  
Micahel Herren (Emeritus) English  
Eric Hessels Physics & Astronomy  
Ian P. Howard (Emeritus) Psychology  
Allan C. Hutchinson Law  
Christopher Innes English  
Ian Jarvie (Emeritus) Philosophy  
Michael Kater (Emeritus) History  
Gabriel Kolko (Emeritus) History  
Alfred Barry P. Lever (Emeritus) Chemistry  
Clifford Leznoff (Emeritus) Chemistry  
Paul Lovejoy History  
Kent McNeil Law  
Gareth Morgan Administration  
H.V. Nelles (Emeritus) History  
John O'Neill (Emeritus) Communication & Culture, Philosophy, Social & Political Thought and Sociology  
Hiroshi Ono(Emeritus) Psychology  
Leo Panitch Political Science  
Debra Pepler Psychology  
Huw O. Pritchard (Emeritus) Chemistry  
Marcia Rioux Critical Disability Studies, Health, Public Policy, Administration & Law and Social Work  
David Regan (Emeritus) Psychology  
Nicholas Rogers History, Social & Political Thought
Stuart Shanker Philosophy  
Gordon Shepherd Physics & Astronomy  
Brian J. Slattery Law  
K.W. Michael Siu Biology, Chemistry and Earth & Space Science  
Martin Steinbach Biology and Psychology  
Bridget Stutchbury Biology  
John Tsotsos Computer Science & Engineering  
Reg Whitaker (Emeritus) Political Science  
Jianhong Wu Earth & Space Science, Health, Information Systems & Technology and Mathematics & Statistics
TogglePresident/Vice-President (Academic)/Associate Vice-President/(Research)/Deans-Principal/Senate Chair/University Librarian/Associate University Librarians  
President Mamdouh Shoukri  
Vice-President (Academic) Rhonda Lenton  
Vice-President (Research & Innovation) Robert Hache  
Dean (Schulich) Deszo J. Horvath  
Dean (Liberal Arts & Professional Studies) Marting Singer  
Interim Dean (Education) Ron Owston  
Dean (Environmental Studies) Noel Sturgeon  
Dean (Fine Arts) Shawn Brixey  
Dean (Health) Harvey Skinner  
Dean (Law) Lorne Sossin  
Dean (Science & Engineering) Janus Kozinski  
Principal (Glendon) Ken McRoberts  
Chair of Senate Roxanne Mykitiuk  
University Librarian Cynthia Archer  
Associate University Librarian Catherine Davidson  
Associate University Librarian M. Robertson  
Secretary of Senate Harriet Lewis  

 

 

This page is under development as part of our website modernization project.