Graduate Associates are graduate students completing their degrees at York University or those at other post-secondary institutions who are employed on CFR research projects. Those enrolled in the Gender, Feminist and Women's Studies program receive automatic membership status and other York graduate whose program of learning and research intersects with those of the CFR may apply.
Gender, Feminist and Women’s Studies Program
Faith Adodo
Freshta Ahmadzai
Sofia Ahmed
Roxana Akhbari
Theresah Akuoko
Sochitl Alfaro
Valerie Andrews
Jasleen Arora
Shayma Munir Bashawieh
Ingrid Bachner
Shayma Bashawieh
Morgan Bimm
Lindsay Blewett
Natalia Bonczek
Vanessa Bragagnolo
Laura Brightwell
Alec Butler
Orion Candelma
Sabina Chatterjee
Shraddha Chatterjee
Kathleen Cherrington
Noshina Choudhary
Amarachi Chukwu
Johnathan Clancy
Juliette Dupre
Katherine Earnshaw
Mackenzie Edwards
Alma Ekuban
Heather Evans
Joshua Falek
Max Ferguson
Mengzhu Fu
Fatemah Gharibi
Cara Goldberg
Ruchika Gothoskar
Orhun Gunduz
Hana Hasegawa
Lauren Howard
Nivetha Jeevanantham
Stephanie Jonsson
Jolin Joseph
Shruti Kalyanaraman
Jennifer Katshunga
Samar Khan
Youn Joung Kim
Tammy Kovich
Eleni Lentz-Marino
Ami Leung
Bridget Liang
Marina Mathieu
Alex MacKenzie
Deanna MacNeil
Hannah Maitland
Frances Maranger
Jazz McEwan
Sonia Meerai
Mila Mendez
Steff Mendolia
Mel Mikhail
Ariel Bunday Montgomery
Erika Muse
Zahra Nader
Sydney Neuman
Zohra Nouri
Ifeyinwa Okadigbo
Nickay Palmer
Rhonda Petrella
Theron Pierce
Emma Posca
Sudabeh Rakhsh
Sarah Redikopp
Ana Rekhviashvili
Roopali Rokade
Geraldine Rossiter
Jessica Rumboldt
Neve Russell
Shayla Sabada
Tatiane Sant' Ana
Oriana Schwartzentruber
Dana Seif
Ashley Shalmoni
Lisa Sharik
Aysha Shamsuddin
Tahera Sharif
Rajdeep Sidhu
Kanishaka Sikri
Heather Simmons
Marilena Soberal
Angela Stanley
Juanita Stephen
Violet Sutherland
Betel Tesfamariam
Hilary Thurston
Dhouha Triki
Fikiswa Tsabedze
Sarah Valant
Naleena Velji
Ruth Vickery
Evan Vipond
Justine Wallace
Fardosa Warsame
Sarah Westerhof
Harshita Yalamarty
Eleanor Yang
Sarah York-Bertram
Department of Anthropology
Raheleh Abbasinejad
Cameron Butler
Vedanth Govi
Maisha Mustanzir
Alexandria Petit-Thorne
Daniel Uy
Arts, Media, Performance and Design (AMPD)
Emily Collins (Cinema and Media Studies)
Eva Lu (Art History and Visual Culture)
Sebastian Oreamuno (Dance)
Joint Graduate Program in Communications and Culture
Alex Borkowski
Kuan-Yun Wang
Faculty of Education
Nicola Dove
Alison Fisher
Sabita Ramlal
Kristy Smith
Department of English
Ayse Irem Karabag
Sara Rozenberg
Development Studies
Negin Najjarnejad
Faculty of Environmental and Urban Change
Noreen Cauley
Department of Humanities
Casey Robertson
Sadia Uddin
Department of Geography
Chan Arun Parekh
Wiley Sharp
Faculty of Health
Margaret Lebold
Department of History
Erica McCloskey
Evania Pietrangelo-Porco
J. Gary Myers
Luah Tomas
Osgoode Hall Law School
Amanda Turnbull
Department of Politics
Khaoula Bengezi
James FitzGerald
Rachel Gandhi
Norhan Haroun
Evangeline Kroon
Dani Magsumbol
H. Esra Oney
Tka Pinnock
Siobhán Saravanamuttu
Zhi Ming Sim
Latife Demet Evrenosoglu
Science and Technology
Chandni Vadhavana
Social and Political Thought
Joshua Falek
Jennifer O'Connor
Darya (Dasha) Serykh
Patrick Teed
Department of Sociology
Alaa Abdelhamid
Joshua Armstrong
Jade Crimson Rose Da Costa
Caitlin Janzen
Isabel Krakoff
Anna Lippman
Kaitlin Peters
Eric Van Giessen
Socio-Legal Studies Program (SLST)
Arunita Das
Sophia Martensen